Ece Özbaş

Ece Özbaş

1973 yılında bir kış ayazında İstanbul’da doğdu. Kadınların karmaşık dünyasında, anne, anneanne, teyzeler ve çocuklara kuruyemiş satan sessiz sakin bir göçmen dedeyle büyüdü. Bir görünüp bir kaybolan babasının gölgesini yakalamaya çalışırken kitapların büyülü dünyasıyla tanıştı. Merakla, durmaksızın bir yazarın dünyasından diğer yazarın dünyasına koştu. Zorunlu eğitim hayatını kitapların zenginliği içerisinde tamamladı. Dünyadan kaçarken küçük öyküler yazmaya başladı, şairlerin kelimelerine âşık oldu, yazdı sildi, yazdı.

Kitapların dünyasına öylesine çekildi ki yayıncılığı merak etti. Cağaloğlu Yokuşunda günleri başladığında tashihlerin arasında kendine yeni bir dünya yarattı.

Yirmi kusur sene büyük yazarlar ve yayıncılarla çalıştı. Kimi zaman hayalet yazarlık yaptı, kimi zaman projeler üretti ve hayata geçirdi. Şimdiki amacı senaryolarını izleyiciyle buluşturmak. Kenarda köşede okumaya ve yazmaya devam ediyor.

İlk olarak Peyami Safa ve Cahit Sıtkı Tarancı’nın hayata bakışı, sanatı, eserlerini kaleme aldı. Kenarda tuttuğu öykü ve şiirlerini Alinda isimli bir çalışmada topladı. Altı Üstü Hikâye isimli bir öykü seçkisinde yer aldı. 2017 yılında Sihrin Kovulmuş Melekleri isimli romanı yayımlandı. Üçleme olacak olan eserin ikinci kitabı Mezopotamya Büyücüsü Ninva’nın yazımı bitmek üzere. 2020 yılında Konfüçyüs’ün hayatını anlattığı bir eser yayımladı. Aynı sene Deldelice isimli toplumsal gerçekçi bir novellayı okuruna sundu.

İlayda ve Alinda isimli iki kızı var.

Sitemizdeki Hikâyeleri