ÜYELERİ İÇİN YAZARLIK ATÖLYESİ İŞLEVİ DE GÖREN KOVUK.ORG AÇILDI

İnsanlık tarihinin kâbus yıllarından biri olan 2020 türlü çeşit felaketi koynundan çıkarsa da sıradan insanların büyük işlerin altına imza atmasını engelleyemedi, ne güzel. Sadece dünya genelinde değil ülkemizde de sayıları çok fazla olmasa da güzel fikirler hayata geçti. Bunlardan biri de sitemiz yazarlarından Hakan U. Öztürk ile M. Ercan Ergür önderliğinde yayına başlayan Kovuk.org sitesi.

Kovuk, nitelikli eleştiri açlığı çeken hem amatör hem de profesyonel yazarların katılımını bekliyor. Site bir tür gönüllü yardımlaşma üzerine kurulu. Yazarların genele açık paylaştıkları metinleri (ki aralarında öykü de var, deneme de var, roman başlangıçları da var) katılımcılar tarafından okunuyor ve yapıcı eleştirilerle yazarların ufkunun genişlemesi sağlanıyor. Hatta bu yazı yazıldığı sırada site açılalı çok kısa süre olmasına rağmen ortak öyküler kaleme alan yazarlar bile oldu. Bu ortaklıkların Türk edebiyatının zenginleşmesini sağlayacak yeni fikirler doğuracağına dair duyduğumuz inanç sonsuz.

Kovuk, üyelerinin katılımcı olmasını diliyor. Hiçbir kelam etmeden seyirci kalmayı seçecek kalabalıklardan ziyade donanımlı ve gerekirse de kısıtlı üye beklentisindeler. Bu nedenle üyelerini başvuru usulüyle alıyorlar ki yüklendikleri misyon düşünüldüğünde bu son derece yerinde bir karar. Aşağıya Hakan U. Öztürk’ün sitede yayımlanan ve “Kovuk nedir, ne değildir?” bilgilerini içeren uzunca açıklama metnini alıntılayacağız ama ondan önce üyelik başvurusu yapmak isteyenler için başvuru formunun bağlantısı BURAYA bırakalım ki dileyen tıklasın ve üyelik işlemlerini başlatsın.

“Aklımda soru işaretleri oluştu. Üye olup olmayacağıma karar vermek için daha çok bilgiye ihtiyacım var,” diyorsanız, buyurun, Hakan U. Öztürk tarafından yazılan bilgi metni aşağıda:

 


 

1) Kovuk.org nedir?

Kovuk.org; fantastik, bilim kurgu, büyülü gerçekçilik, korku gibi spekülatif kurgu türlerinde eser veren amatör ve profesyonel yazar ve şairlerin birbirlerinin eserlerini yorumlamak ve birbirleriyle paylaşımda bulunmak için oluşturdukları bir topluluktur.

2) Spekülatif kurgu ile ne kast ediyorsunuz?

Spekülatif kurgunun ne olduğunu merak ediyorsanız Wikipedia’daki şu yazıya göz atabilirsiniz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Spek%C3%BClatif_kurgu

3) Sadece bahsedilen türlerde mi yazı, şiir gönderebiliriz?

Elbette hayır. Odağımız spekülatif kurgu eserleri olsa da her türden eserinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

4) Yazılarımı veya şiirlerimi nasıl gönderebilirim?

Her kullanıcının profilinde “Wiki” adlı bir bölüm mevcut. İçeriklerinizi bu Wiki bölümüne yazabilir, sonrasında yazınızın bağlantısını uygun bir Mekan altında paylaşarak diğer kullanıcıları haberdar edebilirsiniz.

Wiki bölümüne gitmek için:

  1. Herhangi bir sayfanın sağ üstündeki profil resminize tıklayın.
  2. “Profilim” bağlantısına tıklayın.
  3. Bilgisayarınızdan masaüstü sitesine girdiyseniz sağ kısımda yer alan, mobil cihazınızdan girdiyseniz sayfanın üst bölümündeki profil bilgilerinin hemen altında yer alan menüden “Wiki” bağlantısına tıklayın.
  4. Daha önce Wiki altında hiç içerik paylaşmadıysanız “Kullanmaya Başla!” butonuna, daha önce içerik paylaştıysanız “+Yeni sayfa” butonuna tıklayarak içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

5) İnternette yayımlanmış bir eserimi paylaşamaz mıyım?

Elbette paylaşabilirsiniz. Wiki’ye yazmak istemediğiniz, internetteki herkese açık eserlerinizin bağlantılarını uygun bir Mekan’da paylaşmanız yeterli.

6) Yazılarımı veya şiirlerimi gönderirken dikkat etmem gereken bir şey var mı?

Wiki bölümünde yeni sayfa oluştururken, içerik kutusunun altında 4 adet seçenek göreceksiniz. Yazılarınızı başkalarının değiştirmesini istemiyorsanız mutlaka “Kilitle” kutucuğunu seçmelisiniz. Aksi takdirde kullanıcılar paylaştığınız içeriği değiştirebilirler. Ancak yapılan değişikliklerde versiyon kaydı tutulduğu için Wiki sayfalarının diğer kullanıcılar tarafından değiştirilmesine izin vermek şunlar gibi bazı durumlarda faydalı olabilir: Redaksiyon desteği, doğrudan yazı üstünde yapılacak öneriler, diğer kullanıcılarla birlikte eser üretme…

Diğer seçeneklerin detaylarına, ilgili seçeneğin üstüne fare imlecini getirerek ulaşabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Kurallar ve Şartlar’da bahsedilen konulara dikkat etmeyi lütfen unutmayın.

7) Kendi reklamımı, tanıtımımı yapabilir miyim?

Elbette. Sadece diğer kullanıcıları rahatsız edecek şekilde yapmamaya dikkat edin. Tek bir öykünün, şiirin veya kitabın reklamının, tanıtımının farklı içerikle bile olsa defalarca karşımıza çıkması ne size fayda sağlayacaktır ne de diğer kullanıcılara.

8) Mobil uygulama var mı?

Kısmen var. 😃 Progressive web app (PWA) teknolojisi sayesinde bu internet sitesini mobil cihazlarınızda bir uygulamaymış gibi rahatça kullanabilirsiniz. Android veya iOS telefonlarınızdan bu internet sitesine girdikten sonra, tarayıcının sayfa ayarlarından ana sayfaya eklediğinizde (İlgili seçeneğin ismi benzer olmakla birlikte telefondan telefona değişebilir.) bir uygulama gibi masaüstünden, normal tarayıcıyı açmadan çalışacaktır.

Android telefonlardan siteye girdiğinizde size bildirim almak isteyip istemediğinizi soran bir uyarıyla karşılaşacaksınız. Anlık mobil bildirimleri açtığınızda o anda sitede olmasanız bile ilginizi çeken site içi etkinlikler hakkında bildirim alabileceksiniz. Hangi etkinliklerden bildirim almak istediğinizi hesap ayarlarınızdan değiştirebilirsiniz.

iOS telefonlarda ne yazık ki anlık mobil bildirimler çalışmıyor. Hesap ayarlarınızdaki bildirim bölümüne girerek e-posta bildirimlerini aktif ederek site içi etkinliklerden haberdar olabilirsiniz. E-posta bildirimleri, günlük sınırlı e-posta gönderme limitleri bulunduğu için ön tanımlı olarak kapalı geliyor. Android telefonunuz varsa anlık mobil bildirimleri tercih etmenizi rica ederiz.

Hatırlatma: iOS telefonlar için olan kısıtlama sadece anlık mobil bildirimler için ve iOS’un kendi getirdiği bir kısıtlama yüzünden. PWA teknolojisiyle siteyi bir uygulama gibi kullanmanızı etkileyecek bir sorun değil.

9) Kullanılan platform bana çok yabancı geldi! Ne yapacağım?

Kovuk.org’a bilgisayarınızdan girdiğinizde, sağ panelde tanıtım turlarını görebilirsiniz. Bu turlara tıkladığınızda kullanılan platformun bütün temel özellikleri size adım adım tanıtılacaktır.

Tanıtım turuyla işiniz bittiğinde ilgili paneli hesap ayarlarınızdan kapatabilirsiniz.

10) Mekanlar nedir?

Mekanları bazı popüler sosyal medyalardaki gruplar gibi düşünebilirsiniz. Çeşitli konular için Mekan açılabileceği gibi, topluluk üyelerinin diğer ihtiyaçlarına göre de Mekan açılabilir. Aklınızda açılmasının iyi olacağını düşündüğünüz bir Mekan varsa söylemekten çekinmeyin.

Mekanlar bütün topluluğa veya belirli bir gruba açık olabilir.

Sol üstteki “Mekanlarım” ikonuna tıklayarak üye olduğunuz Mekanları görebilir, açılan menüdeki arama kutucuğunun yanındaki kitap ikonuna tıklayarak üye olacak yeni mekanlar bulabilirsiniz.

Bir Mekan’da paylaşım yapmak için paylaşmak istediğiniz Mekan’a giderek paylaşımı oradan yapmanız yeterlidir.

11) Neden içeriklerimi Mekanlarda paylaşmalıyım veya Mekanlarda paylaşılan içeriklerle profillerde paylaşılan içeriklerin farkı nedir?

Kovuk.org, diğer popüler sosyal ağlardan farklı bir yapıya sahip. Sadece birbiriyle arkadaş olan veya takipleşen kişilerin paylaşılan içerikleri görmesini değil, paylaşılan her şeyin topluluğun tamamı tarafından görülmesini hedefliyoruz. Böylece hiç kimse hiçbir içeriği gözden kaçırmaz ve herkes, kimlerle arkadaş olduğu önemli olmadan kendisini topluluğun bir parçası olarak hissedebilir.

Bunu sağlamak için yeni üye olan kullanıcıları otomatik olarak bazı Mekanlara üye yapıyoruz. Böylece o Mekan’da paylaşım yapıldığında o Mekan’ı takip eden bütün kullanıcılar ana sayfalarında o paylaşımı görebiliyor.

Profilden yapılan paylaşımlarda sadece o kullanıcı takip ediliyorsa ana sayfada görülebiliyor. Herkese açık gönderilenlerini tamamını görmek içinse “Dizin” altından “Kullanıcı gönderileri”ne basmak gerekiyor.

12) Panel nedir?

Ana sayfanız. Takip ettiğiniz Mekanlardaki gönderiler ile takip ettiğiniz kişilerin gönderileri burada listeleniyor.

13) Dizin nedir?

Kullanıcı ve Mekan dizini.

14) Arayüzün bazı yerlerinde İngilizce cümleler, kelimeler ve bozuk bir Türkçeyle karşılaştım. Neden?

Platformun altyapısı için Humhub adlı açık kaynak kodlu, ücretsiz, topluluk tarafından geliştirilen bir web yazılımı kullanıyoruz. Bu yüzden eksik çeviriler veya yazım hatası yapılmış, değiştirilmesi gereken çevirilerle karşılaşılabiliyor. Gözden kaçırdığımız böyle yerleri paylaşırsanız düzeltebilirim. Birkaç istisnai yerdeyse çeviri eklenemiyor. Wiki sayfa oluşturma/düzenleme panelinde yer alan “Is Public” seçeneği buna örnek. Humhub’ın yeni sürümünde bu çeviri engellerinin giderilmesini bekliyorum.

15) Kovuk.org’a nasıl katkı sağlayabilirim?

Kovuk.org bir topluluk platformu olarak kullanıcılarının desteğiyle varlığını sürdürecek. Katkı sağlayabileceğiniz bazı alanları şöyle sıralayabiliriz:

  • Paylaşım ve yorum yapmak: Eğer bu alanda kimse katkı sağlamazsa geri kalan alanların hiçbir önemi yok demektir. 😃
  • Fikirlerinizi paylaşın: Yorumlarınızı ve fikirlerinizi paylaşarak daha güzel bir platforma sahip olmamızı sağlayabilirsiniz.
  • Logo: Kovuk.org için bir logo yapabilirsiniz.
  • Tema: Humhub basit ve işlevsel bir sosyal ağ yazılımı olsa da kullanabileceğimiz, en son sürümde çalışan hazır tema yok denecek kadar az. Kovuk.org için bir Humhub teması geliştirebilirsiniz. Beyaz zeminden uzun uzun yazı okumak yorucu olabiliyor. 😕

Eğer bunların dışında katkı sağlayabileceğiniz bir alan olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Dile Getirilmeyen Bonus Soru: X sosyal ağında grup açmak varken, hatta X sosyal ağında başka gruplar varken buraya ne gerek vardı?

Mevcut sosyal ağlar yapıları gereği burada başarmaya çalıştığımız şey için yeterli altyapıya sahip değil.

Örneğin, bir grup açmamız mümkün ama o grupta herkesin yazılarını profillerine sabitlemesi için bir çözüm sunmuyorlar. Bu yüzden başka birkaç yazı geldiğinde veya sohbet etmek için atılan mesajlar yüzünden paylaşımlar çok çabuk arkaya düşüp gözden kaybolabiliyor. Sosyal ağ yerine mesajlaşma programları tercih ettiğimizdeyse yine benzer sebepten kullanışlı bir ortam oluşmuyor. Kullanışlı olacağını düşündüğümüz bazı hazır platformları denediğimizdeyse arayüzün Türkçe diline sahip olmaması hoşumuza gitmedi.

Başka bir örnek olarak da grupların gizlilik ayarlarını verebiliriz. Bu platformda insanların birlikte projeler üretmesi veya belirli gruplarla küçük, özel çalışmalar yapmasına imkan tanımak istiyoruz. Bunu mevcut sosyal ağlardaki gruplarda yapmayı denediğimizde üyelerin o gruptan ayrılıp başka gruba geçmesi gerek. Bu platformda Mekanları dilediğimiz gizlilik ayarlarıyla yapılandırabiliyoruz.

Mevcut sosyal ağındaki aktif gruplarsa bizim burada başarmayı hedeflediğimizden başka amaçlara sahipler. Burada üretim sürecine veya üretimden sonra devam edecek kişisel gelişime odaklanıyoruz. Buranın bir nevi mutfak, diğer gruplarınsa vitrin olduğunu söyleyebiliriz. Benzer amaçlara sahip çok iyi siteler, forumlar var; onları kullanmamızı engelleyense yine üyelerimize gizlilik sunma amacımız. Herkes taslaklarını herkese açık platformlarda paylaşmak istemeyebilir ve bu sitelere, forumlara giderek yapılarını değiştirmeyi teklif etmek uygun bir davranış olmayacaktır.

KAYNAK

Beğendiyseniz Paylaşın

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın