Topal Robot Ozi / Murat K. BeşiroğluBirtakım nedenlerle evinden kaçan Topal Robot Ozi yeni bir aile edinir ancak peşi sıra gelecek şeyler en az onun kadar gizemli ve belki de tehlikelidir. Türk bilimkurgu edebiyatının üretken isimlerinden Murat K. Beşiroğlu, #EvdeKal günlerinde her yaştan okurun keyifle okuyacağı bir esrarengiz hikâye anlatıyor: TOPAL ROBOT OZİ

DİNLEMEYİ TERCİH EDENLER İÇİN

YAZAR

MURAT K. BEŞİROĞLU

Murat K. Beşiroğlu 1971 Trabzon doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Trabzon’da tamamlandı. 1994 yılında Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1997-2018 yılları arasında özel bir bankada uzman ve yönetici olarak çalıştı. İşyerinde üzerinde çalıştığı sistemlerin gittikçe daha akıllı hale gelmesi bilimkurguya olan ilgisini körükledi. 2011 yılında TBD bilimkurgu öykü yarışmasında Anlam Satan Android isimli öyküsüyle üçüncülük ödülü alınca rotasını bilimkurguya çevirdi. Yerli Bilimkurgu Yükseliyor(YBKY) dergisi, Bilimkurgu Kulübü internet sitesi, Lagari Bilimkurgu fanzini gibi bilimkurgu mecralarında çok sayıda öyküsü yayınlandı. Öyküleri Dünyalılar ve YBKY 2018 Bilimkurgu Öykü Seçkisi derleme öykü kitaplarında yer aldı. Androidlerin insanlarla eşit haklara sahip olma mücadelesini konu alan Ogox isimli ilk romanı 2016 yılında yayınlandı. Samet adındaki bir gencin yapay zekalı bir çöpçatan geliştirme macerasını konu alan Aşk Algoritması isimli ikinci romanı ise 2018 yılında yayınlandı. 

SİTEMİZDEKİ HİKÂYELERİ

Beğendiyseniz Paylaşın

Topal Robot Ozi / Murat K. Beşiroğlu” üzerine 3 yorum

  1. Hikaye çok sürükleyici ama bana çocuklardan ziyade büyüklere uygunmuş gibi geldi.

  2. 10 yaşındaki kızıma okutup yorumları doğrultusunda revizyonlar yaptım ancak büyüklere hitap edecek biçimde yazmaya alışık olduğum için bazı kısımlar yine de kompleks kalmış olabilir.

  3. Yapay zeka temalı bilimkurgu öyküleri pek sevmiyorum. Sizin kaleminizi çok seviyorum. Topal Robot Ozi’de kendimden bir şeyler buldum. Belki de engelli olduğum için dışlanmalara maruz kaldım. Şunu bilin ki cevher değil cevherin içindeki ışık önemlidir.

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın