Tek / Akın BaşalTürk bilimkurgu edebiyatının usta isimlerinden Akın Başal, distopya mı ütopya mı olduğuna okurun karar vereceği zihin karıştırıcı esrarengiz bir hikâyeyle karşınızda: TEK

DİNLEMEYİ TERCİH EDENLER İÇİN

YAZAR

AKIN BAŞAL

1974 Bursa doğumlu olan Akın Başal, orta öğretimini Bursa’da tamamladı. İlk olarak Ege üniversitesi Çeşme Meslek Yüksek Okulu Turizm Rehberliği bölümünü bitirdi. Ardından profesyonel turist rehberi olarak Bodrum Merkezli Batı Anadolu turlarında görev aldı. 1997 yılında Çanakkale üniversitesi Japonca Öğretmenliği bölümünde Japonca hazırlık sınıfı okudu.

1997 yılı sonlarında İstanbul’a yerleşti ve Yapı Kredi Bankası’nın yeni açılan çağrı merkezinin kuruluş aşamasında bulunarak ilk yıl müşteri temsilciği, sonraki beş yıl takım lideri olarak çalıştı. Aynı yıllarda İstanbul Üniversitesi Latin Dili ve Edebiyatı bölümüne de devam ederek 2002’de mezun oldu.

Özellikle bilim kurgu edebiyatla ilgilenen Akın Başal’ın birçok edebiyat dergisinde yayınlanmış öykü ve şiirlerinin yanı sıra öykü yarışmalarında aldığı birçok ödülü var.

İş hayatının ilk yıllarındaki genç profesyoneller için temel stres yönetimini anlattığı “Stres Yapmayan Stres Kitabı” ve Başal’ın çeşitli yarışmalarda ödül almış bilim kurgu hikayelerinin yer aldığı “Hata Kanunları” Crea yayınlarından çıkan diğer kitaplarıdır.

Türkiye’de yeni kuşaklar, kuşak çatışmaları ve iş dünyası için çözüm önerileri getirmeyi hedeflediği “Ş Kuşağı (Şımartılmış Çocuklar Kuşağı)” isimli kitabı, Akın Başal Eğitim Danışmanlığı ve Yayıncılık tarafından 2014 yılında yayımlanmıştır.

2016 yılında Patik Yayınları’ndan “Poyraz’ın gelecek öyküleri” üst başlığıyla çocuklar için bilim kurgu öyküleri yayınlamıştır.

Akın Başal’ın zaman yönetimi tekniklerini ve önyargıları anlattığı “Türkiye’de Zaman Yönetimi – Önyargıları kırmak”isimli kişisel gelişim kitabıyla, “Mars akademisi” isimli çocuk bilimkurgu romanına ek olarak 4 adet yeni çocuk kitabı yayına hazırlanmakta ve 2019 yılında yayınlanması planlanmaktadır…

Evli ve bir oğlu olan Akın Başal, iyi derecede İngilizce bilmekte ayrıca Japonca, Latince ve Antik Yunanca dillerine olan ilgisini devam ettirmektedir.

SİTEMİZDEKİ HİKÂYELERİ

Beğendiyseniz Paylaşın

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın