SORABİLECEĞİNİZ SORULAR

Yayınlanan hikâyelerimizin sahiplik hakları Esrarengiz Hikâyeler'e mi geçiyor?

Hayır. Hikâyelerinizin tek sahibi sizsiniz. Biz sadece sitemiz aracılığıyla onları okurlar tarafından kolaylıkla erişebilecek bir mecrada tutuyoruz.

Hikâyelerimiz sitenizde yayımlanması için ücret ödemek mi gerekiyor?

Hayır. Hiçbir ücret talep etmiyoruz, asla da etmeyeceğiz. Esrarengiz Hikâyeler Türk yazınındaki farklı türlerin gelişmesine bir nebze olsun katkı sağlayabilirse bu onur bize yeter.

Hikâyelerimiz için telif ücreti ödeyecek misiniz?

Ne yazık ki hayır. Gönül isterdi ki sitede yer verdiğimiz her hikâye için yazarına telif ödemeleri yapabilelim ancak bu olanaksız; en azından şimdilik. İleride bir gün Esrarengiz Hikâyeler kendi barındırma giderlerini karşılayıp da kâra geçecek mucizevi bir gelişim gösterirse bu konuyu tekrar konuşuruz, olur mu 🙂

Hikâyelerimizin siteden kaldırılmasını istersek ne olacak?

Yineliyoruz: Sitemizde yayınlanan hikâyenizin tek sahibi sizsiniz. Herhangi bir nedenle (veya nedensiz) artık sitede yer almak istemeseniz bunu bize bildirmeniz yeterli. Herhangi bir bekleme süreci olmadan hikâyeniz yayından kaldırılacaktır.

Sitede yayımlanan hikâyemin başkalarınca çalınma olasılığı var mı?

Böyle bir olasılık hikâyenizi basılı bir kitap veya dergiyle ya da başka bir sanal ağ ile kamuya açtığınızda da mevcut. Yani ne yazık ki “Hayır, çalınması imkânsız” diyemiyoruz. Ancak şöyle bir durum da var: Esrarengiz Hikâyeler’de yer bulan tüm eserlerin yayın tarihi kayıt altına alınmaktadır. Dolayısıyla ilerleyen zamanlarda hikâyenizin başka birince kullanıldığını düşünürseniz, yasal hakkınızı aramak için hikâyenizin sitemizde yer alan tarihini kanıt olarak kullanabilirsiniz. 

Hikâyenizin birebir alınmayıp da başka bir esere esin kaynağı olduğu konusunda şüpheleriniz olursa işiniz daha zor. Edebiyat tarihi alakalı ve alakasız bu tip benzeşmelerle doludur.

Sizden ricamız, sitemize hikâyenizi göndermeden önce tüm bu durumları göz önünde bulundurmanızdır. Kötü bir durumda adaletin sağlanması için manevi desteğimizi sunacağımız kaçınılmaz ama herhangi bir sorumluluk kabul edemeyeceğimizi de peşinen belirtmek durumundayız.

Hikâyem sitenizde yayımlandıktan sonra bir yayınevinin / film yapımcısının dikkatini çekti, kitaplaştırmak / filme çekmek istediler. Benden hak talep edecek misiniz?

Bu söyledikleriniz gerçekleşirse en az sizin kadar sevineceğiz. Yani sizinle birlikte sevinme hakkından başka maddi manevi hiçbir hak talep etmeyeceğiz. Hatta öyle bir durumda sitemizde kitabınızın / filminizin duyurusunu yapmaktan da büyük onur duyacağız.