Simülakra Günlükleri / Murat K. Beşiroğlu

Yapay zekâların yazarlık yapacağı günlere hazır mısınız? O günler henüz gelmediyse de kapıyı çaldıklarını duyabilirsiniz. Peki ortaya çıkan eser neler içerecektir? Yazarlar ve yayıncılar bu gelişmeye ne şekilde tepki verecektir? Gerçekliğin gözlükler ve merceklerle değiştirebildiği bir dünyada anlatılacak ne kalmış olabilir ki?

Bilimkurgu edebiyatımızın usta ismi Murat K. Beşiroğlu, bir romanın giriş sayfaları akıcılığında, pek de uzak olmayan bir geleceğin manzarasını çiziyor: SİMÜLAKRA GÜNLÜKLERİ

 

#bilimkurgu

#MuratKBeşiroğlu

#EsrarengizHikayeler

#YapaZeka

YAZAR

MURAT K. BEŞİROĞLU

Murat K. Beşiroğlu 1971 Trabzon doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Trabzon’da tamamlandı. 1994 yılında Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1997-2018 yılları arasında özel bir bankada uzman ve yönetici olarak çalıştı. İşyerinde üzerinde çalıştığı sistemlerin gittikçe daha akıllı hale gelmesi bilimkurguya olan ilgisini körükledi. 2011 yılında TBD bilimkurgu öykü yarışmasında Anlam Satan Android isimli öyküsüyle üçüncülük ödülü alınca rotasını bilimkurguya çevirdi. Yerli Bilimkurgu Yükseliyor(YBKY) dergisi, Bilimkurgu Kulübü internet sitesi, Lagari Bilimkurgu fanzini gibi bilimkurgu mecralarında çok sayıda öyküsü yayınlandı. Öyküleri Dünyalılar ve YBKY 2018 Bilimkurgu Öykü Seçkisi derleme öykü kitaplarında yer aldı. Androidlerin insanlarla eşit haklara sahip olma mücadelesini konu alan Ogox isimli ilk romanı 2016 yılında yayınlandı. Samet adındaki bir gencin yapay zekalı bir çöpçatan geliştirme macerasını konu alan Aşk Algoritması isimli ikinci romanı ise 2018 yılında yayınlandı. 

SİTEMİZDEKİ HİKÂYELERİ

Beğendiyseniz Paylaşın

Simülakra Günlükleri / Murat K. Beşiroğlu” üzerine bir yorum

  1. Ne yazacağımı bilemiyorum. Her yazdığı öykü ben roman olabilirim diye haykırıyor. Topluma faydalı teknolojileri öneren bir kalemin önünde saygıyla eğiliyorum. Yüzyıllarca geçse de bizim halktan İngilizce kafe adları hastalığı bitmeyecek. Bu da kalemin toplumun ne kadar detaylı incelediğini görüyoruz.

Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın