Evrim Gökçelik

Evrim Gökçelik

Artvin doğumludur, dört yaşından beri İzmir’de yaşamaktadır. 1999 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyet sonrasında felsefe ve sanat tarihi konusunda özel eğitimler aldı; pek çok sergiye katıldı. Bir süre farklı atölyelerle çalıştıktan sonra kendi atölyesini açtı.

Edebiyatla olan ilişkisi erken dönemlerde gerçek üstücü şiirler şeklindeyken daha sonraları mitolojiden ve tarihin farklı yönlerinden izler taşıyan makaleler yazmayı tercih etti.

Sivil toplum kuruluşlarında  kültür ve sanat çalışmaları, grup başkanlığı yaptı. Özel ilgi alanı olan Türk, İskandinav, Slav mitolojileri ve gerçeküstücülük, dışavurumculuk, sanat tarihinde kadının yeri gibi konularda konferanslar verdi. Tiyatro eseri sahneye koydu.

Öykü yazarkenki temel çıkış noktaları arkadaşlarıyla olan kurgusal diyalogları ve uzun zaman oynadığı yazı bazlı rol yapma oyunlarıdır. Resimlerinde olduğu gibi bazen mitlerden yola çıkar bazen de kendi mitlerini oluşturur. Ona göre bir  sanat eseri sadece görünen olmamalıdır.

İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde İtalyanca bilmektedir. Tutkulu bir metal dinleyicisi olmanın yanında paganizme olan sevgisi nedeniyle folk müziğine de yakınlık duymakta ve ondan esinlenmektedir. En sevdiği yazar çok yönlülüğü ve antropolojik bakış açısını da iyi kullanması nedeniyle Ursula. K. Le Guin’dir. Zaman zaman İngilizce yazmaktan da hoşlanır, şu anda bir İngilizce fantastik korku romanı üzerinde çalışmaktadır.

Sitemizdeki Hikâyeleri